Říká se, že člověk je tvor společenský, a toto rčení podporuje fakt, že všichni neustále udržujeme různé druhy vztahů. Ne vždy jsou však přínosem, a mnohdy se mohou proměnit v něco, co člověku spíš škodí. Jak je od sebe rozeznat?
Rodinné vztahy
Když se narodíme, nejprve si utváříme vztah se svými rodiči a sourozenci. Jedná se o základní vztahové vazby, které určují, jakým způsobem se budou vyvíjet i další naše společenské interakce. Pokud jsou rodinné vztahy mírumilovné, a plné lásky, lze předpokládat, že jedinec si utvoří dobrý základ pro budoucí život ve společnosti, a bude umět lásku jak přijímat, tak i dávat. V mnohém nás tedy formuje vztah mezi našimi rodiči, jelikož vzor jejich chování často přebíráme do dospělosti, a vlastních romantických vztahů. Dále pak také vztah se sourozenci, který určuje, jak se budou vyvíjet naše přátelské vztahy. Vztahy s prarodiči pak formují náš přístup ke starším osobám, tedy jiným generacím. Osoby, které již od mala nevycházejí s vlastní rodinou, pak bývají v budoucnu mnohdy vytrženy ze společnosti, a mívají problém v navazování dalších vztahů, jelikož když nemohou věřit vlastní krvi, budou mít potíže věřit komukoliv.
Romantické vztahy
Většina lidí lásku k životu zkrátka potřebuje. Někteří touží po založení rodiny, jiní po někom, kdo bude patřit především jim, a další prostě neumí být sami. Láska je pak pocit, který může rozehřát i nejzamrzlejší srdce, ale způsobit spoustu dalších potíží. Ne každý je pak schopen žít s jednou osobou po celý život, a někteří vyhledávají krátkodobé vztahy, které končí, jakmile se zamilovanost rozplyne.
Kamarádské vztahy
Dalším důležitým aspektem života je přátelství. Můžeme o něm číst v knihách, vidět jej ve filmech, nebo o něm poslouchat od spousty lidí, a vždy se trochu liší. Přítel je člověk, kterému se svěřujeme, se kterým se bavíme, a který je ochotný nám říct pravdu, bez ohledu na následky. Mnoho lidí si však plete přátelství se vztahy povrchními, které tvoříme jen proto, abychom měli s kým vyrazit do večírku, nebo si s ním vyměnit názory.