Ekonomika

Češi mají na účtech miliony, ale bojí se je zhodnotit

Vývoj vkladů podle databáze časových řad ČNB od roku 1993 neustále roste. Úrokové sazby na většině běžných účtech u většiny bank se blíží nule nebo čítají setiny procent. Paradoxně je na těchto účtech, ale nejvíce peněz oproti jiným netermínovaným účtům včetně spořících účtů. Peníze, které máme na běžných účtech za nulový úrok, jsou pro banky velmi snadným zdrojem. Aktuální výnos z těchto účtů čítá 2 % p. a. Pro banku představují peníze na běžných účtech snadné příjmy. Díky této skutečnosti banky opět letos dosáhly rekordních výnosů ve výši 45,6 miliard českých korun.

muži na jednání

Aktuální míra inflace se dnes pohybuje okolo 2,7 % a to znamená, že peníze, které máme uložené na účtech bez žádného zhodnocování pomalu ztrácejí na hodnotě. Takže zatímco my proděláváme, banka na nich vydělává. Z každých 100 000 Kč, které netknutě leží na běžném účtu nás inflace připraví za rok o 2 700 Kč, za to banka na nich vydělá 2000 Kč. Bohužel míra inflace se stále vyvíjí nepříznivě pro naše úspory, a tak je možné, že bude své tempo růstu ještě zrychlovat.

 

Na českém trhu je možné nalézt mnoho produktů, do kterých se hodí investovat a nechat tak naše úspory, alespoň něco málo vydělat. Nejvíce výnosnou položkou jsou nemovitosti. Ceny nemovitostí stále rostou a je snadné odhadovat jejich cenu a výnos do budoucna. Investovat do nemovitostí se hodí zejména pro lidi, kteří nemají rádi riziko v případě investic. Nicméně ne každý má na účtu několik milionů, aby si mohl dovolit hned zkupovat domy a byty.

karta v peněžence

Řešením může být investice do nemovitostních fondů nebo investice do projektů zajištěných nemovitostmi. Na českém trhu existuje několik platforem, které spojují lidi s úsporami a podnikatele s rozumnými projekty na které si potřebují půjčit peníze. Každý investor tedy může získat zajímavý výnos ze svých vkladů a také přispěje k rozvoji malých podnikatelů v rámci české ekonomiky.