Zboží

Hladicí nože ČSN 223720 patří k soustružnickým nástrojům


Kdybychom prováděli průzkum mezi lidmi na veřejnosti, kteří nepracují ve strojírenství, ani nejsou vyučeni či vzděláni v tomto oboru, aby uvedli, jaké stroje, nástroje či pomůcky je napadnou mezi prvními z tohoto oboru, pak by se tu zřejmě nejčastěji objevovaly vrtáky a vrtačky a také soustruhy a soustružnické nože. Soustružník byl také symbolem socialistického úderníka, a tito lidé se častokrát objevovali ve filmových týdenících v kinech či v televizi, a tak v nás ještě tyto momenty pozůstalostí po bývalém režimu setrvávají.

proces soustružení

I přesto, že soustruh je tak trochu zprofanovaným strojem, je jedním z nejdůležitějších výrobních prostředků, bez nichž se současná společnost neobejde. Soustružení se věnují tisíce šikovných lidí v dělnických profesích a měli bychom si jich také považovat, neboť pomáhají udržet v chodu řadu technologií při výrobě spotřebního zboží, jako jsou domácí spotřebiče, elektronika či dopravní prostředky.

práce na soustruhu

Soustružníci ke své činnosti využívají několik základních typů soustružnických nožů, například nože přímé, ubírací, rohové, zapichovací, nabírací, radiusové a také nože ČSN 223720 hladící https://www.i-nastroje.cz/CSN-223720-hladici-c12_137_3.htm. Každý typ nože vykonává jiný pracovní úkon, což je dáno konstrukcí nože a postavením řezného břitu vůči osově souměrného obrobku, při jeho otáčení. Díky tomu lze vyrábět například složité tvary hřídelí pro spalovací motory, ojnice, ložiska, čepy, závitové tyče a mnoho dalších výrobků, na něž je vázán úspěch průmyslové výroby v mnoha odvětvích lidské činnosti.

Soustružnické nože se zhotovují zpravidla z rychlořezné nástrojové oceli třídy 19, anebo jsou jejich součástí naletované destičky ze slinutých karbidů, například z karbidu wolframu (WC). S těmito nástroji lze pak obrábět nejen konstrukční ocel, ale i mosazi a bronzy, slitiny hliníku, titan, některé plasty a také dřevo.