Zboží

Outdoorové nože

Outdoorové nože jsou určeny především pro hrubší práci se dřevem, při táboření atp. Dále se dělí podle další specializace na survivalové, potápěčské, záchranářské a taktické. Je možné ještě další dělení, ale tohle pro začátek myslím postačí.
Švýcarský nůž
1.       Nože survivalové jsou určeny do přírody, kde mají svému nositeli zajistit bezpečí a univerzální pracovní nástroj se kterým je schopen postavit přístřešek, naštípat dřevo a rozdělat oheň. Téměř bez výjimky jsou to proto nože s pevnou čepelí, (nikoliv zavírací), s délkou čepele aspoň deset centimetrů. Rukojeť by měla být tvarována ergonomicky, tak, aby byl úchop příjemný a zároveň bezpečný, a to i v případě kdy je rukojeť vlhká.
Nůž s vyřezávanou rukojetí
Čepel by měla být silnější, tak aby vydržela i silné páčení při štípání dřeva, dostatečně ostrá pro přípravu pokrmu a odolná proti korozi, ostří pak proti vylamování. Výrobci si obvykle vybírají ze dvou cest, jak toho dosáhnout, buď volí nerezovou ocel, která ovšem při stejné, nebo skoro stejné tvrdosti, není tak houževnatá jako uhlíková, a proto bývá čepel kratší, aby nehrozilo její zlomení, či ohnutí, nebo volí uhlíkovou ocel která je z důvodu ochrany před korozí pokryta ochranným povlakem. Typickými zástupci jsou na jedné straně Švédská Mora s drobnější nerezovou čepelí z oceli Sandvik, na svou nízkou cenu mimořádně kvalitní, na druhé straně Americký Coldsteel s delšími masivnějšími čepelemi pokrytými obvykle černým nátěrem, typicky vysokouhlíková ocel 1095, 1075(SK5), 1055.
2.       Potápěčské nože, jak už plyne z logiky věci musí být především velice odolné proti korozi, a to i ve slané vodě, z toho důvodu není možné použití uhlíkových ocelí. Ocel potápěčských nožů bývá proto trochu měkčí a nedrží tak dobře ostří, dále je čepel obvykle vybavena line cutter neboli sekundárním ostřím k rychlému přetnutí lana, nože jsou často zavírací a na jedné straně čepele mají pilku, v některých případech dokonce není čepel vyrobena z oceli, ale ze slitiny titanu, která je sice znatelně měkčí než ocel, ale zato absolutně nerezová.
Nůž a mapa
3.       Záchranářské nože bývají obvykle zavírací, jsou menší vybaveny pilkou, sekundárním ostřím k rychlému přetnutí bezpečnostních pásů, hrotem k rozbíjení skla a pilkou na sklo, často jsou multifunkční a mají několik zavíracích čepelí, jako například Švýcarský Victorinox.
4.       Taktické nože jsou primárně určené k boji, v závislosti na tom, jestli jsou určeny pro skryté, nebo otevřené nošení vypadá jejich konstrukce. Taktické nože určené k otevřenému nošení, často standartní armádní výzbroj, se podobají survivalovým jen mívají někdy oboustranné ostří, nebo zesílený hrot konstrukce tanto který má větší výkon při bodání a sekání.