My ze střední generace máme všichni mandarinky spojené s Mikulášem. A vlastně ani dnes to není nijak diametrálně odlišné. S příchodem zimy, přichází sezóna mandarinek. Je to pro to, že v Asii, hlavně v Číně a Vietnamu, odkud se k nám mandarinky dovážejí, skutečně dozrávají právě v této době. Když je kupujete, jejich slupka musí být hladká a napnutá, tak máte jistotu, že budou šťavnaté. Když je slupka navíc hodně lesklá a tmavší a celý plod je jaksi menší, je to klementinka. Ta obvykle nemívá pecky. Pokud voní po pomerančích a je větší a světlejší, je to tangerinka. Odrůd je samozřejmě více. Poslední dobou k nám z Itálie putuje třeba japonská odrůda satsuma, má tenčí slupku, takže se výborně loupe a také neobsahuje semínka.
Mandarinky obsahují vitamín C, A, B, minerální látky jako je draslík, hořčík, fosfor; snižují cholesterol a krevní tlak, rozzařují pleť. A jde to i zevně: 3 – 4 oloupané a rozmačkané měsíčky mandarinky smícháte se lžičkou medu a bílého jogurtu. Na tváři, krku a dekoltu necháte působit cca 15 minut.
Z mandarinek se využívá ještě silice, která se lisuje z jejich slupek a je zastoupena v mnoha parfémech. Vůně mandarinek prý zlepšuje náladu.
Milujeme doma mandarinkový kompot, ale u toho z konzervy nám vždycky připadalo, že baštíme hliník. Takže tedy je náš vlastní recept:
· 7 – 10 mandarinek, oloupaných ze všech slupek (blanky jednotlivých stroužků nařízněte, všechny stroužky přelijte vroucí vodou, následně je prudce zchlaďte, pak půjdou oloupat lehce)
· 2 vanilkové cukry
· 100 g krupicového cukru (podle chuti víc)
· šťáva z 1 citronu
· 1 celá skořice (můžete přidat i květ badyánu a dva hřebíčky)
· kapka brandy nebo rumu
Do hrnce dáte mandarinky, zalijete vodou tak, aby byly všechny ponořené, přidáte šťávu z citronu, skořici (a další koření) a přivedete k varu. Pak přisypete vanilkový i krupicový cukr a ještě vaříte zhruba 15 minut. Horkým kompotem plníte sklenice, na vršek každé kápnete brandy nebo rum, zavíčkujete a pět minut necháte stát dnem vzhůru.
Oranžové slupky z mandarinek nevyhazujte, dají se použít podobně jako pomerančová kůra. Třeba na ozdoby na adventní věnec nebo vánoční stromeček. Jednoduše z nich nožem nebo formičkou vykrájíte hvězdičky či jiné tvary a dáte je sušit na topení nebo na kamna.