Zboží

Zabijačky a tradice.


Zažili jste někdy domácí zabijačku? Říkáte, že jste takové štěstí neměli. My ano a rádi vám o ní něco řekneme je to práce na celý den, kdy se zpracovává veškeré maso z prasete. Dříve byli domácí zabijačky nedílnou součástí každé druhé rodiny, co bydlela na vesnici. Byl je hlavní zdroj jak získat kvalitní maso, které jste si od malička vykrmovali. Neboť chov vepřů byl jedna z tradičních chovů stejně tak jako chov králíků, slepic a hus. Tento domácí dobytek měla spousta lidí doma. Měli tak dostatek masa na celý rok, protože dříve nebylo běžné si zajít do supermarketu a tam si koupit krásné vepřové nebo telecí. Maso bylo jen díky tomu, že jste chovali dobytek. Jedno až dvě prasata doma bylo běžné.

přepravka na maso

Ovšem jen pro rodiny na venkově a s velkými hospodářskými staveními. Proto byli zabíjačky i dvakrát do roka. Ted mluvíme hlavně o prasatech. Stažení a vyvrhnutí králíka není tak pracné a můžete to udělat den před obědem, na který se chystá. Slepice se většinou chovali na vajíčka a husy na maso. Kdo měl tu možnost, určitě to zažil. Dnes už všechno maso najdete v obchodních domech, kde je krásně naporcované a vy si jen vyberete, kterou část si přejete. Jestli to bude panenka, která je to nejlepší nebo budete brát, koleno na upečení či krkovičku na gril. Teď už je to jedno a spousta lidí ani netuší, jaké maso se kde na praseti najde. To je v dnešní době práce řezníků, kteří porcují prase.

přepravka na maso

Ke svému naporcování je zapotřebí hodně ostrý nůž nebo několik nožů, sekera na sekání například žeber a vhodné přepravky na maso. Kde se maso uskladní a dále se s ním nakládá podle dohody řezníka s obchody nebo samotné masně. Když se jedná o řezníky, které mají vlastní masnu, tak se maso vystaví rovnou do pultů nebo se vakuově balí a převáží do různých menších prodejen. Ovšem i samotné porcované maso se převáží v přepravkách, kde je řádně chlazené k dalším spotřebitelům.